Öğrencilerimiz ve Öğretim Üyelerimizin Başarıları

2017

  • Doç. Dr. Albert Ali Salah, Bilim Akademisi Genç Bilim İnsanları (BAGEP) Ödülü’nü kazandı.
  • RoboAKUT ekibi RoboCup İran Open 2017’de birinci oldu.
  • Prof. Dr. Pınar Yolum, Microsoft Türkiye ve KAGİDER’in düzenlediği ‘Teknolojinin Kadın Liderleri’ yarışmasında ‘’Yılın Başarılı Kadın Girişimcisi Ödülü’ne layık görüldü.

2016

  • Mezunumuz Etem Deniz, “Automatic Synthetic Benchmark Generation for Multicore Systems” başlıklı teziyle 2016 BAP Doktora Tez Ödülü’nü kazandı.
  • Yrd. Doç. Dr. Arzucan Özgür, Bilim Akademisi Genç Bilim İnsanları (BAGEP) Ödülü’nü kazandı.
  • Prof. Dr. Cem Ersoy ve Yrd. Doç. Dr. Albert Ali Salah, BÜVAK Araştırma’da Mükemmellik Ödülü’nü (Award for Excellence in Research) kazandı.

2015

  • Doktora öğrencimiz Binnur Görer, Google Anita Borg Ödülü’nü kazandı.
  • Doktora öğrencimiz Hande Alemdar, Boğaziçi Üniversitesi BAP Doktora Tez Ödülü’nü kazandı.
  • Prof. Dr. Cem Ersoy ve Yrd. Doç. Dr. Bert Arnrich, IEEE/ACM Yaygın Sağlık Konferansı’nı (Pervasive Healthcare Conference) düzenleyen komitenin başında yer aldı.
  • MS öğrencimiz Fatma Nur Kılıçlı Selçuk Halaç Ödülü’nü kazandı.
  • Yrd. Doç. Dr. Albert Ali Salah, 15. Uluslararası Bilimetri ve Enformatik Konferansı’nı (15th International Conference on Scientometrics and Informatics) düzenleyen komitenin başında yer aldı.
  • Doç. Dr. Pınar Yolum, 14. Özerk Etmenler ve Çoklu Etmen Sistemleri Konferansı’nı (14th Autonomous Agents and Multiagent Systems (AAMAS) Conference) düzenleyen komitenin başında yer aldı.
  • Lisans öğrencilerimiz Gülcihan Büyükdemircioğlu, Burcu Kılıçaslan, Mustafa Demirel ve Admir Nurkoviç İsmail Arı Proje Ödülü’nü kazandı.

2014

  • Doç. Dr. Arda Yurdakul, Doç. Dr. Alper Şen ve Doğan Fennibay’dan oluşan araştırma grubu, bir sistemler-arası entegrasyon modeli geliştirdi ve bu araştırma alanında patent alan Türkiye’den ilk ekip oldu.
  • Yrd. Doç. Dr. Albert Ali Salah ACM Uluslararası Çok Kipli Etkileşim Konferansı’nı (ACM International Conference on Multimodal Interaction) düzenleyen komitenin başında yer aldı.
  • MS öğrencimiz Gül Varol Thumos 2014 yarışmasında, 14 yarışmacı arasından 3. oldu.
  • Heysem Kaya, Tuğçe Özkaptan, Albert Ali Salah ve Sadık Fikret Gürgen INTERSPEECH 2014 Dilötesi Öğeler Büyük Ödülü’nü (Paralinguistics Grand Challenge Award) kazandı.

2013

  • Yrd. Doç. Dr. Bert Arnrich, Yaygın Sağlık: Hesaba Dayalı Birleştirilmiş Bir Yaşam Bilimi’ne Doğru (Pervasive Healthcare: Towards Computational Networked Life Science) isimli projesiyle EU Marie Curie’den fon desteği aldı.
  • Lisans öğrencimiz Cihat İmamoğlu Rektörlük Ödülü’nü kazandı.

2012

  • Ozan İrsoy mezun olurken 3 ödül kazandı.
  • Can Altay, Birkan Yılmaz ve Tuna Tuğcu IEEE ISCC 2012 konferansında en iyi bildiri ödülünü kazandı.
  • Didem Gözüpek Doktora Tez Ödülü’nü kazandı.
  • Cem Keskin, CVPR 2012 Hareket Çalıştayı (Gesture Workshop) demo yarışmasında birinci oldu.
  • 2006 mezunumuz Dr. Didem Unat Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı’nda 2012 Luis W. Alvarez Meslektaşı (Luis W. Alvarez Fellow) seçildi.
  • Keskin, Kıraç ve Kara, 2012 Sinyal İşleme ve İletişim Uygulamaları Kurultayı’nda (SIU) en iyi uygulama bildirisi ödülünü aldı.
  • Doktora mezunumuz Yrd. Doç. Dr. Ali Haydar Özer Serhat Özyar Onur Ödülü’nü kazandı.
  • Neşe Alyüz, Berk Gökberk and Lale Akarun, çalışmalarıyla BEFIT en iyi makale ödülünü kazandı. 
  • Doktora öğrencimiz Derya Çavdar, Google Anita Borg Ödülü’nü kazandı.

2011

  • Bölümümüzden çıkmış olan iki makale Elsevier en çok okunan 25 makale listesine 6. ve 11. olarak girdi.
  • Dr. Hülya Yalçın Marie Curie bursunu kazandı.
  • Bölümümüz öğrencilerinden İmamoğlu ve Aka bir programlama yarışmasını kazandı.
  • Yrd. Doç. Alper Şen GEBIP ödülünü kazandı.
  • AILab Robot Takımı RoboCup IRAN Open 2011 yarışmasında ikinci oldu.
  • Medialab’dan Cem Keskin ve Eray Berger OpenNI 2011’de üçüncü oldu.
  • Doktora öğrencimiz Hande Alemdar Google Anita Borg Ödülü finalisti oldu.

2010

  • Prof. Dr. Ethem Alpaydın'ın Makine Öğrenimine Giriş (Introduction to Machine Learning) kitabının 2. baskısı yayınlandı.
  • Aykut Yiğitel ve Özlem Durmaz ACM Q2SWinet 2010 Konferansı’nda en iyi bildiri ödülünü kazandı.
  • Aslı Uyar VII. Ulusal Medikal Bilgi Kongresi’nde en iyi bildiri ödülünü kazandı.
  • Mustafa Eray Koçak ve Gökberk Ergün Cep Telefonuyla Düşme Sezme lisans projeleri ile Turkcell Uygulama Yarışması’nı kazandı.
  • Bölümümüzün ekibi Intel Lisans Elektronik Tasarım Yarışması’nda (Intel Cup Undergraduate Electronic Design Contest - Embedded System Design Invitational Contest) ikinci oldu.
  • Ayşe Tosun ve Ayşe Bener'in bildirisi AAAI/IAAI 2010 konferansında ödül aldı.
  • RoboAKUT ekibi RoboCup’ta birinci oldu.
  • Derya Çavdar, Birkan Yılmaz, Tuna Tuğcu ve Fatih Alagöz AICT 2010 konferansında en iyi bildiri ödülünü aldı.
  • Yrd. Doç. Alper Şen SRC araştırma desteğini aldı.
  • Divide & Conquer takımı birinci oldu.
  • MS öğrencimiz Pınar Yanardağ Google Anita Borg Ödülü’nü kazandı.
  • Tekin Meriçli en iyi bildiri ve en iyi hakem ödüllerini kazandı.
  • Onur Türkyılmaz TTGV ödülünü kazandı.
  • Microsoft Araştırma (Microsoft Research) Türkiye’den ilk doktora öğrencisi olarak Ayşe Tosun’u kabul etti.

2009

  • Prof. Dr. Ethem Alpaydın'ın Makine Öğrenimine Giriş (Introduction to Machine Learning) kitabı Çince olarak yayınlandı.
  • Aslı Uyar ICMLDA 2009 konferansında en iyi bildiri ödülünü aldı.
  • ESAW konferansında en iyi bildi ödülünü aldık.
  • Mehmet Murat Sevim 18. Dünya Akıllı Oyunlar Yarışması’nda (18th World Intelligent Games Competition) üçüncü oldu.
  • Ayşe Bener IEEE Yazılım, Danışma Kurulu Üyesi (Advisory Board Member of IEEE Software) seçildi.
  • Şerif Bahtiyar, Murat Cihan ve M. Ufuk Çağlayan SIN '09 konferansında en iyi bildiri ödülünü aldı.
  • Yrd. Doç. Alper Şen IEEE Kıdemli Üye (IEEE Senior Member) oldu.
  • İsmail Arı DAAD bursunu kazandı ve CmpE 450 dersinin SCORE yarışmasında bir ödül aldı.
  • SOFTLAB en iyi makale ödülünü aldı.
  • Öğrencimiz Didem Gözüpek Google Anita Borg Ödülü finalistlerinden biri oldu.
  • Öğrencimiz Suzan Bayhan Google Anita Borg Ödülü’nü kazandı.

2008

  • Prof. Dr. Ethem Alpaydın'ın Makine Öğrenimine Giriş (Introduction to Machine Learning) kitabı Almanca olarak yayınlandı.
  • Prof. Dr. Ethem Alpaydın BÜVAK Araştırma’da Mükemmellik Ödülü’nü (Research Excellence Award) kazandı.
  • Doktora mezunumuz Oya Aran'ın FP7 Marie Curie IEF proje başvurusu kabul edildi.
  • Mehmet Murat Sevim 17. Dünya Akıllı Oyunlar Yarışması’nda (17th World Intelligent Games Competition) ikinci oldu.
  • Doktora mezunumuz Kubilay Atasu 19. IEEE Uluslararası Uygulamaya-özgü Sistemler, Yapılar ve İşlemciler Konferansı’nda (19th IEEE International Conference Application-specific Systems, Architectures and Processors (ASAP'08)) en iyi bildiri ödülünü aldı.

2007

  • Cem Ersoy ve Fatih Alagöz BÜVAK ödülünü kazandı.
  • Berk Gökberk, SIU 2007 konferansında Alper Atalay en iyi bildiri ödülünü kazandı.

2006

  • İlker Demirkol'un makalesi Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları boyunca en popüler 10 makale arasında yer aldı.
  • Albert Ali Salah Avrupa Biometri Araştırma Ödülü’nü kazandı.
  • Berk Gökberk ve Lale Akarun ICPR 2006 konferansında en iyi bildiri ödülünü aldı.
  • Doktora öğrencimiz Berk Gökberk Boğaziçi Üniversitesi BAP Doktora Tez Ödülü’nü kazandı.

Bize Ulaşın

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, Boğaziçi Üniversitesi,
34342 Bebek, İstanbul, Türkiye

  • Telefon: +90 212 359 45 23/24
  • Faks: +90 212 2872461
 

Bizi takip edin

Sosyal Medya hesaplarımızı izleyerek bölümdeki gelişmeleri takip edebilirsiniz