Bilişim Sistemleri Mühendisliği

Anasayfa
Amaç
Öğretim Üyeleri
Ders Web Siteleri
Ders Programı
Alanlara Göre Dersler
Yarıyıllara Göre Dersler
Ders Tanımları

Sık Sorulan Sorular
  Sık Sorulan Sorular   

Bilişim Sistemleri Mühendisliği nedir, Bilgisayar Mühendisliğinden farkı nedir?

Bilgisayar Mühendisliği ve Bilişim Sistemleri Mühendisliği akademik disiplin olarak birbirine yakındır.  Ancak, Bilişim Sistemleri Mühendisliği’nin konusu bir organizasyon ve onun bilgi sistemleridir. Bilişim sistemleri, organizasyonel amaç ve hizmetlere ve bu hedeflere varmak için bilgi teknolojisinin kullanımına odaklanır. Bilgisayar Mühendisliği ve Bilişim Sistemleri Mühendisliği ayrı lisans programlarıdır, ancak ortak bir teknolojik bilgi tabanına dayanırlar ve iki programın pek çok dersi aynıdır. Bilişim sistemleri mühendisliğini, bilgisayar mühendisliğinin işletmeye daha yakın bir alt dalı olarak tanımlamak mümkündür.


Bilişim Sistemleri Mühendisliği mezunları nerede çalışır?

Bu programdan mezun olan kişi, örneğin, bir büyük şirketin bilgisayar ile işlerinin nasıil yürütüleceği konusunda çalışacak. Şu anda, bütün büyük organizasyonların (şirketlerin) IT bölümleri var; mezunların buralarda çalışması hedefleniyor.


Bir organizasyon içinde IT ne iş yapar, önemi nedir?

IT, yani information technologies, bir şirketin tüm bilgisayarla yapılan işlerinin koordine edildiği, planlandığı , gerekli donanım ve yazılımın satın alınıp, kurulmasından, gerekli programların yazılmasından, bakımının yapılmasından, iletişim şebekesinin kurulmasından, vs. sorumlu olan bölümdür. Çoğu şirkette bu çok önemli bir bölümdür ve başındaki kişi genel müdür yardımcısı seviyesinde olur. Örneğin bir bankayı alalım. Bankada tüm işlemler bilgisayarla yapılır; onun yanında merkezi büyük bilgisayar, veritabanı sistemleri vardır; bankamatikler vardır; internet bankacılığı, telefon bankacılığı, cep telefonu - WAP, GPRS bankacılığı vardır; bunları birbirine bağlayan iletişim ağları vardır; bankanın bankalar arası kredi merkezine, merkez bankasına, vs. bağlantıları vardır. Tüm bunlar IT'nin sorumluluk alanına girer. Yani bir bankada IT çok önemlidir. Tabii ki bir teknoloji şirketinde, örneğin bir cep telefonu şirketinde IT daha da önemli olur.


Bilişim sistemleri Mühendisliğinden Bilgisayar Mühendisliğine yan geçiş yapılabilir mi, diğer mühendislik dalları ile çift ana dal yapılabilir mi?

Hayır


Bu programdan mezun öğrenciler Bilgisayar Mühendisliğinde yüksek lisans ve doktora yapabilir mi?

Evet (genel giriş koşullarını sağlamaları şartıyla).


Boğaziçi Üniversitesi-SUNY Bilişim Sistemleri Mühendisliği bölümünün puanı nedir?

Programın ilk başladığı 2003 yılında programa en yüksek 364,26, en düşük ise 338,506 sayısal puanla öğrenci alınmıştır, bunlar üniversite sınavında 2063. ve 22,148. öğrencilere karşılık gelmektedir. 2004-2005 öğretim döneminde ise en yüksek 360 (üniversite sınavında 4337.) ve en düşük 343 (üniversite sınavında 16339.) puan ile öğrenci alınmıştır


Bilişim Sistemleri Mühendisliği programının dersleri hangi saatlerde verilmektedir ?

Boğaziçi Üniversitesi kampüsünde verilen ISE dersleri 15:00'den sonra yapılmaktadır. Önümüzdeki dönemden itibaren ISE öğrencilerinin eşdeğer diğer parasız program derslerine normal zamanlarda girmesi için şu an çalışmalar yapılmaktadır.
SUNY-Binghamton kampüsünde verilen derslerde herhangi bir saat kısıtlaması yoktur.Bilişim Sistemleri Mühendisliği programı kapatılacak mı ?

Bu programa 2005'de öğrenci alınacaktır. Fakat Boğaziçi Üniversitesi Senato'sunun 11.05.2005 tarihli 2005/04 sayılı toplantısında 2006 yılından itibaren yeni öğrenci alınmaması ve programa devam edilmemesi kararı alınmıştır.


Boğaziçi Üniversitesi - SUNY Binghamton Uluslararası Ortak Programı